KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 11031076
*
nr 1103 1076
Bertil Norén
(1889-1934), Sverige
Blandteknik, Bertil Norén (1889-1934), Man, 51x37
Bertil R:son Norén, född 1889, död 1934, svensk målare.
Utrop:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 april 2017
kl 20:11:25
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bertil norén blandteknik man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:30
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:16
-
6286 Blandteknik
Gunilla Sköld, modell. Signerad, daterad -84. Blan..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:08
-
6303 Blandteknik
Hans Björn. Signerad, daterad -84, komposition. Bl..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59
-
6204 Blandteknik
Jean-Pierre Vielfaure (1930-2015), Frankrike. Sign..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:11
*
Bertil Norén
Bertil R:son Norén, född 1889, död 1934, svensk målare.
nr 1103 1076
Bertil Norén
(1889-1934), Sverige
Blandteknik, Bertil Norén (1889-1934), Man, 51x37
Bertil R:son Norén, född 1889, död 1934, svensk målare.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 24 april 2017 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bertil norén blandteknik man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:30 -
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:16
-
6286 Blandteknik
Gunilla Sköld, modell. Signerad, daterad -84. Blan..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:08 -
6303 Blandteknik
Hans Björn. Signerad, daterad -84, komposition. Bl..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59 -
6204 Blandteknik
Jean-Pierre Vielfaure (1930-2015), Frankrike. Sign..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:11